1. mája 2019 si bude Slovensko pripomínať jeden z dôležitých medzníkov vo svojej histórii – vstup do EÚ. Pri tejto príležitosti organizuje Inštitút pre politiku a reformy, spoločne s Nadáciou Konrada Adenauera, s podporou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a mediálnym partnerom Hospodárske noviny, diskusný večer s hosťami a verejnosťou.
Spoločne si najskôr s Milanom Kňažkom zaspomíname, ale aj sa spoločne zamyslíme v prvej časti večera nad tým, či bol vstup do NATO a EÚ istým vyvrcholením snáh a zadosťučinením pre tribúnov 17. novembra a ako by sme mali rozvíjať novembrový odkaz v sučasnosti, či v najbližších rokoch.
Druhá časť večera bude venovaná diskusii so štyrmi mladými ľuďmi, ktorí sa presadili nielen v zahraničí, ale i doma na Slovensku. Rozprávať sa budeme o budúcnosti sveta a Slovenska v ňom. Lebo takto sa život za 15 rokov zmenil: všetko, čo sa deje vo svete, ovplyvňuje aj nás na Slovensku a izolovať sa by bolo pohromou. Aká je teda budúcnosť EÚ a miesto Slovenska v nej? Ako fungujú globálne a európske inštitúcie? Vrátia sa mladí Slováci žijúci v zahraničí na Slovensko? Ak áno, kedy, za akých okolností? Ako sa dá Slovensko zmeniť k lepšiemu?
30. apríl 2019 o 20:00
Kafé SCHERZ
Palisády 27, Bratislava
Podmienkou účasti je registrácia na adrese: hnclub@mafraslovakia.sk
Večer bude tiež naživo vysielaný na stránke HNonline.sk
Počas diskusného večera vystúpia:
ako moderátor
Mikuláš Dzurinda
prezident Inštitútu pre politiku a reformy
prezident Centra európskych štúdií Wilfrieda Martensa so sídlom v Bruseli
bývalý premiér Slovenskej republiky
ako hostia
Milan Kňažko
líder Nežnej revolúcie na Slovensku
Jozef Bátora
profesor politológie na FiF UK v Bratislave
Tomáš Valášek
riaditeľ inštitútu Carnegie Europe v Bruseli
Miriam Lexmann
expertka na zahraničnú a európsku politiku
Juraj Šeliga
organizátor Za Slušné Slovensko
Večerom bude sprevádzať KaFe Band Kataríny Feldekovej a hovorené slovo Ľubomíra Feldek