Účasť našich vojakov v operácii ISAF v Afganistane ukázala,že Slovensko je v NATO platným spojencom, tvrdí poslanec za SDKÚ, bývalý premiér a minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.
„To, čo sa nedá spochybniť a o čom treba hovoriť, je,že Slovensko sa zachovalo ako silný spojenec, že sme boli ochotní priniesť svoj diel spoluzodpovednosti, dokonca aj tak, že tam aj naši umierali,“ povedalDzurindana rokovaní parlamentného zahraničného výboru, ktorý tento týždeň odobril postupné stiahnutie viacerých jednotiek z Afganistanu.
Slovenskí vojaci podľa Dzurindu nielenže neurobili hanbu, ale vážia si ich aj samotní Afganci a spojenci. „Je to zrejme najcitlivejšia misia, akú kedy Slovensko urobilo. Jedno je isté, že politické hodnotenie pôsobenia našich vojakov, ale aj misií spojeneckých síl je rôzne. Každý na to máme svoj názor, ja osobne cítim, že tá misia mala veľký význam pre samotný Afganistan a jeho perspektívu z pohľadu budúcich desaťročí,“ nazdáva sa Dzurinda. „To, že sa Afganci začínajú rozprávať medzi sebou, že sa začínajú správaťpluralitne, že politická elita preberá zodpovednosť, to všetko a mnohé ďalšie veci ma napĺňajú nádejou, že Afganistan je lepší ako pred 10 rokmi a o 10 rokov bude lepší ako dnes,“ dodal Dzurinda. Misia preto podľa neho mala veľký význam nielen pre Spojené štáty.
Návrh rezortu obrany, ktorý už schválila vláda, ráta s postupným stiahnutím viacerých jednotiek, ktoré už v Afganistane pôsobia. Súvisí to so stratégiou medzinárodného spoločenstva ukončiť do konca roka 2014 operáciu ISAF. Zodpovednosť za zaistenie bezpečnosti v krajine sa postupne odovzdáva afganským bezpečnostným zložkám. NATO má v Afganistane naďalej pôsobiť v rámci novej podpornej a poradenskej misie. Do misie by sme však mohli vyslať zdravotnícky tím. V júli pôsobilo vo vojenskej operácii ISAF v Afganistane 232 príslušníkov slovenských ozbrojených síl. Od roku 2004 sa v operácii ISAF vystriedalo viac ako tritisíc slovenských vojakov, z toho 15žien.
Zdroj: www.aktuality.sk, SITA, 31.08.2013