Najnovšie správy

Politici rezignovali na politiku ako na službu a nerobia to, čo by mali

MIKULÁŠ DZURINDA NA DEBATE SO ŠTUDENTAMI A VEREJNOSŤOU V DETVE

Aj v novom roku 2019 pokračujeme s občiansko-vzdelávacím projektom, ktorého zámerom je debatovať so študentami najmä stredných škôl na Slovensku. Motivovať ich kritické myslenie a občiansku aktivitu. O to viac, že práve tento rok, 1. mája 2019, si budeme pripomínať ďalší z dôležitých medzníkov v histórii Slovenska – 15. Rok vstupu do Európskej únie. Je teda aj našou snahou prispieť k intenzívnejšej debate o Slovensku a EÚ, o jeho pôsobení v Európe a jej budúcnosti, podporovať pro-demokratický a pro-európsky naratív.

Naším tohtoročným prvým výjazdom bolo mesto Detva. Na pozvanie učiteľa zo Základnej školy v Kriváni (okres Detva), ale aj aktívneho obyvateľa a občana Detvy, pána Jozefa Pavlova, sa Mikuláš Dzurinda s kolegami z IPR zúčastnil v utorok, 22. januára besedy so študentami Gymnázia Detva.
Toto pozvanie sme veľmi radi prijali, pretože nám umožnilo – okrem iného – preskúmať čo mladých gymnazistov v Detve najviac trápi, či zaujíma z otázok týkajúcich sa Slovenska, a v širšom zmysle rovnako Európy.

Diskusia, ktorú moderoval spomínaný učiteľ z Kriváňa a zároveň absolvent Detvianskeho gymnázia, pán Pavlov, sa viedla najmä v duchu súčasných problémov a spoločenských otázok na Slovensku – vražda novinára, protesty a pochody za demokraciu na slovenských námestiach, prezidentské voľby, extrémizmus a anti-systémové hnutia. To boli kľúčové témy, ktoré debatou rezonovali.

Mikuláš Dzurinda sa teda snažil vysvetliť, že v politike sa stáva, že vyvoláte veľké očakávania, ktoré keď nenaplníte, príde veľká frustrácia. Ako povedal: “Problém nastáva, keď vláda nerobí to, čo má. Zanedbané vládnutie je prvá významná diagnóza dnešných dní. Vidno to najmä v zdravotníctve, školstve a justícii. Vzťah medzi politikou a biznisom je druhý problém. Vražda novinára bola poslednou kvapkou demonštrácie tohto nefungujúceho vzťahu. Ľudia sú nahnevaní.”

V súvislosti s regiónom, v ktorom sa Detva nachádza nás neprekvapili ani otázky žiakov o extrémize – či už ľavicovom, alebo pravicovom. Hovorili sme preto o zanedbávaní vládnutia a podliehaní pokušeniu nadmieru úzko spájať biznis s politikou, ktorý však – je dôležité povedať – nie je len slovenským fenoménom, či problémom, ale postihuje aj také krajiny ako je Francúzsko, či Taliansko.
Ako kľúčové vysvetlenie poskytol Mikuláš Dzurinda nasledovné: “Vina je na politických lídroch, ktorých zaujíma len to aby boli zvolení a potom znovu zvolení.
Jedným dychom sme si však povedali aj to, že na strane nás – voličov – je tiež istá zodpovednosť. Lebo sme spohodlneli. Populistická politika je bezútešná a niekde to musí prosto vyvrieť.
Preto sa treba rozprávať, preto musíme pracovať, preto sme aj my boli so študentami v Detve.

Nebolo možné nevšimnúť si billboardy popri cestách, ktoré na západnom Slovensku až tak k videniu nie sú. Billboardy propagujúce extrémizmus. Z publika zaznel názor, že je nezodpovedné, keď politik robí nenávistnú kampaň. Čo sa stalo nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí je, že elita pohŕdala menšinou názorovou, z ktorej sa ale v medzičase našej jalovosti a ťarbavosti stala väčšina. A tento priestor využívajú extrémistické a populistické hnutia.
Mikuláš Dzurinda však kládol študentom na srdce, že sa netreba báť: “Napriek všetkému je to príležitosť k zodpovednej politike a k zodpovednému prístupu tak zo strany politikov, ako aj voličov”.

Na záver snáď jeden z výrokov študentov, ktorý je krátky, no o to jasnejší: “Je absurdné, že žijeme v demokracii a volíme niekoho, kto proti tejto demokracii stojí.”

V rámci programu v Detve sme navštívili aj mestské Podpolianske múzeum a predajne produktov umeleckých remesiel. Stretnutia s ľudmi na ulici ma nielen potešili, ale aj poučili a inšpirovali. Je skvelé, že Detva nežije iba folklórom, tradičnou strojárenskou výrobou, či hokejom, ale aj kultúrou – v tom najširšom slova zmysle” zhrnul svoje dojmy Mikuláš Dzurinda.

Záverečným bodom dňa bola podvečerná diskusia s občanmi, najmä mladými ľuďmi, o tom, prečo sú dôležité nielen voľby prezidenta SR, ale aj voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia koncom mája. Hodnotil sa stav stredopravých strán v Európskom parlamente a jeho odraz na domácej politickej scéne, situáca v slovenskej širšej opozícii. Vášnivú debatu vyvolala ohlásená kandidatúra Maroša Sefčoviča na post prezidenta SR, či voľba ústavných sudcov.

Prítomní skúsili svoje šťastie a využili príležitosť, keď sa opýtali na možnosť jeho vlastnej kandidatúry. Mikuláš Dzurinda s úsmevom odpovedal: Nie som si istý, že by ma to bavilo 🙂

Zaujímavé z našej celkovej návštevy Detvy boli dve poznania: ľudia hovoria, že cítia to, čo tí skôr narodení cítili za komunizmu: politická verchuška hovorí jedno, ale ľudí trápi a diskutujú o úplne iných veciach. Politici sa vzdialili ľuďom a ich každodenným potrebám a starostiam. Aj preto sa presadzuje extrém.

A po druhé – iba málo detvianskych gymnazistov spája svoju budúcnosť s regiónom Podpoľania. Podstatne viac študentov spája svoju budúcnosť so zahraničím. A tí, ktorí chcú zostať pracovať a žiť na Slovensku, sa upierajú viac k Bratislave, ako svojmu rodnému kraju. Je to veľká výzva pre politikov. Na slovenskej, ale aj regionálnej a miestnej úrovni. Aby prijímali opatrenia, aby sa Podpoľanie nevyľudňovalo. Aby aj študentov na Gymnáziu Detva neubúdalo, ale pribúdalo. Je to aj výzva pre aktívnych občanov- aby sa nechali inšpirovať príkladom, ktorý ponúka učiteľ Jozef Pavlov.